Projekat Northern Lights
Tvoj rad Nortern Lights nedavno izložen u Jardin du Palais Royal, u sebi sažima prirodu, grad i LED tehnologiju, vizuelne i muzičke reference, ali i istorije i kulture dvaju zemalja. Ispričaj nam o nastanku ove monumentalne prostorne instalacije.
Northern Lights je nastao na inicijativu ambasade Švedske u Parizu u saradnji sa IKEA France. Povod celog projekta je bila zvanična poseta švedskog kraljevskog para Francuskoj. Ideja je bila da se angažuje švedski umetnik koji bi napravio svetlosnu instalaciju u Parizu koristeći neki od proizvoda iz IKEA asortimana. Mene su kontaktirali sredinom oktobra. Imala sam tačno šest nedelja da osmislim šta, kako i gde da se napravi, da se montira, programira i da naravno dobro izgleda. Tu su se skupili svi elementi za rešavanje uzbudljivog slučaja. Kako u nenormalno kratkom roku, koristeći prilično neprofesionalnu tehnologiju, napraviti monumentalnu svetlosnu instalaciju u jednom magičnom, istorijskom ambijentu. Inspirativno! Odmah sam pristala.
Želela sam da prenesem nešto jedinstveno sa severa, da napravim spoj prirode i tehnike, i spoj dve kulture. Izabrala sam jedan IKEA proizvod, LED trake i mogu da kažem da smo od te trake napravili čudo. Dostigli smo neverovatan rezultat, pomerili smo mogućnosti proizvoda na novi nivo. Radila sam sa fantastičnom ekipom, punom entuzijazma i zato smo i uspeli da dostignemo takav rezultat.
Ja sam interpretirala svoj doživljaj polarne svetlosti u specifinom pariskom ambijentu, gde se polarna svetlost nikada neće prirodno pojaviti. Kao muzičku inspiraciju za svetlosnu melodiju koristila sam muziku francuskog pijaniste Jacques Loussier-a. Njegovu varijantu ”Air on a G string”.
Švedska kraljica ja “aktivirala” instalaciju. Reakcije Parižana su bile fantastične.
Projekat Welcome Home, rezidencijalni deo Sjöviksbacken, Årstadal u Štokholmu.
Kroz sve tvoje radove, bilo da su oni komercijalni ili umetnički, na skali od unutarnjeg osvetljenja, intervencija u prostoru do svetlosnih skulptura, provlači se ista linija humanosti, delikatnosti i suptilnosti. Da li je taj human-touch vezan za umetnički senzibilitet ili koncept, filozofiju koju slediš?
Mislim da jeste. Ali ja u stvari rešavam situacije, pravim koncepte i gradim filozofije u zavisnosti od projekta. To je deo procesa. Svaki projekat je jedinstven i svaki je nova avantura za mene. Ono sto se provlači kroz moj rad je kontakt sa prostorom, sa funkcijom prostora i ljudima koji u tim situacijama dolaze u kontakt sa mojim radom. Trudim se da moj rad ima otvorenost ka interpretaciji, da se razvija na različite nacine. Uglavnom radim na projektima koji su vezani za javne prostore, različitih karaktera. To moze da bude park, naselje, bolnica, škola, ulica… mesta ne tako bliska doživljaju umetnosti. Zanima me kontakt koji nastaje u takvim situacijama. Ja se trudim da pružim inspiraciju koja se ne nameće već nesvesno inspiriše. Ne razmišljam o svom senzibilitetu. To se verovatno ogleda u rezultatima.
You Say Light – I Think Shadow
Na čemu si trenutno najviše angažovana? Reci nam nešto o projektima koji slede?
Kod mene se prepliće više projekata u ovom periodu. Trenutno finalizujem rad na knjizi You Say Light – I Think Shadow zajedno sa Sandrom Praun, grafičkom dizajnerkom iz Stokholma. Knjiga izlazi u izdanju Art & Theory Publishing. Knjiga okuplja 109 vizija, priča, razmišljanja, teorija o svetlu i tami. Na knjizi smo radile tri godine. Promocija je 13 januara u Štokholmu. Počelo je kao knjiga i sada je preraslo u nešto mnogo veće. Zanimljiva koincidencija je da knjiga izlazi baš početkom 2015, u godini koju je UNESCO izabrao za International Year of Light. Tako da smo sa ovim projektom već ušle u mnoge međunarodne programe vezane za ovu temu. Prvi je od projekata koje podržava i promoviše organizacija L-RO što nam je naravno velika čast.
Pripremam dve izložbe. Svoju prvu samostalnu izložbu u Štokholmu koja se otvara 31. januara u umetničkom paviljonu Konstnärshuset. A druga je sredinom februara na jugu Švedske. Radim i na dva projekta permanentnog karaktera, na dve svetlosne instalacije. Jedna je za novu zgradu škole Lilla Alby u Stokholmu, a druga je za veoma uzbudljiv podzemni svet, najveći pogon za prečišćavanje vode u Štokholmu. Takođe su počele pripreme za razne druge izložbe i dešavanja na kojima ću gostovati u 2015.
S obzirom na to da je Breakfast online magazin, šta misliš o promenama koje je u naš život doneo razvoj tehnologije? Kako su tvoju svakodnevicu izmenili internet i društvene mreže?
Na neki način svet je postao dostupniji. Omogućeno mi je da se lakše povežem sa ljudima do kojih je nekada bilo teže dopreti. Sviđa mi se taj osećaj slobode… bez granica.
Muzika koju trenutno slušaš i koja te inspiriše
Jacques Loussier i njegove interpretacije Bach-a, Einstürzende Neubauten, Kralj Čačka, Françoise Hardy…
Knjige koje te okružuju ili ona koju trenutno čitaš
Sada sam potpuno fokusirana na našu knjigu “You Say Light – I Think Shadow”. A pored je gomila knjiga koje ne stizem da otvorim.
Zbog prirode posla često putuješ, ali koje je tvoje sentimentalno putovanje, putovanje koje ti znači i koje pamtiš?
Drago mi je da kroz posao kojim se bavim imam prilike da puno putujem, upoznajem kulture i srećem ljude. Volim Japan i Kinu i Tajvan, volim sever Švedske, Norveška je prelepa, i Kalifornija, a tek Italija, Španija, Grčka … Volim da putujem po Srbiji, po Bosni, uopšte mi je Balkan zanimljiv… Ne znam koje putovanje da izdvojim. Obožavam da putujem.
S obzirom da se baviš svetlošću, da li voliš jutro i kada se budiš? Šta je tvoj omiljeni doručak?
Volim svitanje. Baš me je jutros obradovala pojava tri sunca u Stokholmu! Optički fenomen Halo javlja se kada se Sunce (ili Mesec) nazire kroz sloj heksagonalnih kristala leda.
Najznačajniji utisak 2014 godine
Nobelova nagrada za mir.
Preporuka za 2015
Na primer “Uživajte”